fbpx

Të fundit

Nuk ka përmbysje të numrave për çështjen e Trustit, LVV-ja e kundërshton

Këtë të enjte është duke u mbajtur seanca plenare në Kuvendin e Kosovës, ku është duke u diskutuar për ndryshim plotësimin e projekt ligjit për fondin pensional, i cili ua mundëson tërheqjen e kursimeve pensionale qytetarëve të vendit.

Edhe në këtë seancë mazhoranca e përbërë nga LVV-ja, nuk do ta votojë këtë projektligj të propozuar nga Bekim Haxhiu, deputet i PDK-së.

Shefja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila tha se tërheqja e një pjese të mjeteve nga Trusti nuk do të përkrahet nga mazhoranca në kuvend.

Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, në emër të Grupit Parlamentar të PDK-së, më 9 mars pati dorëzuar në Kuvend, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondin e Kursimeve Pensionale, i cili do të mundësonte tërheqjen e këtyre mjeteve.

Një tërheqje e ngjashme deri në 10 për qind është bërë në fund të vitit 2020, pas përkeqësimit të gjendjes financiare të familjeve, për shkak të pandemisë COVID-19.

Në raportin e gjashtëmujorit të parë të 2021-së, Trusti kishte njoftuar janë tërhequr rreth 200 milionë euro nga më shumë se 427 mijë kontribuues.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparci