fbpx

Të fundit

Ukraina mori statusin e vendit kandidat në BE, reagon Rusia

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka qenë në konferencën e tij të rregullt, ku tha se vendimi i Bashkimit Evropian për t’i dhënë Ukrainës statusin zyrtar të kandidatit ishte një çështje e brendshme.

Peskov tha se marrëdhëniet e Rusisë me bllokun evropian do të ishin shumë të vështira për t’u prishur më tej, raporton The Guardian.

“Për ne është shumë e rëndësishme që të gjitha këto procese të mos na sjellin më shumë probleme dhe më shumë probleme në marrëdhëniet e këtyre vendeve me ne”, tha ai.

Duke iu kthyer Moldavisë, së cilës iu dha gjithashtu statusi i kandidatit për në BE këtë javë, Peskov tha se ish-shteti sovjetik “dëshiron të bëhet evropian më shumë se vetë evropianët”.

“Atyre u duket se sa më shumë anti-rus të duken, aq më shumë duhet t’i pëlqejnë evropianët”, shtoi ai.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci