fbpx

Të fundit

Kaos në Irak, protestuesit hynë sërish në Parlament

Të paktën 60 persona janë lënduar pasi protestuesit sulmuan parlamentin irakian për herë të dytë brenda një jave, shkruan BBC të shtunën.

Mbështetësit e klerikut Muqtada al-Sadr shkelën përsëri Zonën e Gjelbër të sigurisë së lartë në Bagdad, pasi kundërshtojnë emërimin e një kandidati rival pro-Iran për kryeministër.

Blloku i Sadr fitoi shumicën e vendeve tetorin e kaluar, por nuk është në pushtet për shkak të një bllokimi politik.

Gjashtë nga të lënduarit ishin në gjendje të rëndë.

Protestuesit janë zotuar të pushtojnë Parlamentin deri në një njoftim të dytë, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Kryeministri aktual i Irakut, Mustafa al-Kadhimi, udhëzoi forcat e sigurisë të mbronin protestuesit.

Ai u bëri thirrje protestuesve që “të jenë paqësor, të shmangin përshkallëzimin dhe të respektojnë direktivat e forcave të sigurisë, qëllimi i të cilave është mbrojtja e tyre dhe mbrojtja e institucioneve zyrtare”.

Protesta e së shtunës pason një protestë të organizuar të mërkurën, kur qindra njerëz hynë në Parlament.

Trazirat vijnë pas nëntë muajsh ngërç, gjatë të cilit mosmarrëveshjet midis fraksioneve të ndryshme politike të vendit kanë penguar krijimin e një qeverie të re.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci