fbpx

Të fundit

Tri shkolla të reja do të ndërtohen në Mati 1, Sofali dhe Veternik

Në Prishtinë pritet të ndërtohen edhe tri shkolla të reja. Njëra do të jetë në lagjen Sofali, një në Veternik dhe tjetra tek Mati 1.

Banorët e lagjes Mati 1 ndërtimin e shkollës po e shohin si lehtësim, pasi sipas tyre kjo zonë e kryeqytetit është goxha e populluar dhe kanë shumë nevojë për një shkollë.

Nga Drejtoria Komunale e Arsimit në Prishtinë thanë se nënshkrimi i kontratave për ndërtimin e këtyre tri shkollave do të bëhet për dy javë dhe se shuma e buxhetit të ndarë është 10.300.000 euro.

Komunarët thonë se ndërtimi i këtyre objekteve arsimore do të rrisë cilësinë në nivelin parauniversitar duke zvogëluar numrin e nxënësve në klasa.

Në ndërkohë kompanitë e ndërtimit nuk dhanë detaje për punimet që pritet t’i bëjnë.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci