Të fundit

Johnny Depp prezanton ekspozitën e tij të parë të pikturës

Johnny Depp e kemi njohur si një aktor i njohur dhe si një muzikant i talentuar i muzikës rock. Tani është koha për ta admiruar atë edhe piktorin!

Para aktrimit dhe para muzikës ka qenë piktura dhe vizatimi, si elementë të rëndësishëm të shprehjes dhe krijimit të tij. Përveç të qenit krijues, ai është gjithashtu një koleksionist i sëmurë dhe zotëron një koleksion privat që përfshin gjithçka nga Basquiat tek Banksy.

Koncertet e tij të fundit me Jeff Beck dhe pranimi i madh që mori nga publiku i dhanë atij shtysë për të ndarë me botën dhe pikturat e tij.

Ekspozita e parë e pikturës së Johnny Depp mban titullin Friends & Heroes dhe fokusohet te njerëzit që ai i njeh mirë dhe që e kanë frymëzuar atë si personalitet. Çdo imazh është një pasqyrim intim i karakterit të tyre në sytë e Depp. Miku i tij i dashur dhe kitaristi ikonë i Rolling Stones, Keith Richards , e frymëzoi stilin e tij në portretizimin e Jack Sparroë, deri tek Bob Dylan, Al Pacino e Elizabeth Taylor.

Siç u përmend për veprat, Depp ka krijuar një stil të tijin ekspresionist me shumë shtresa. Artistët neo-ekspresionistë braktisin çdo qëllim për të imituar natyrën dhe në vend të kësaj kërkojnë të shprehin përvojën e tyre emocionale në art të përqendruar rreth ndjenjave dhe trazirave të tyre të brendshme.

Arti neo-ekspresionist, si arti i Depp-it, karakterizohet nga subjektivitet i fortë, aplikime me teksturë të lartë të bojës dhe materialeve të tjera, ngjyra të forta të kundërta dhe imazhe që tregojnë një histori.

Duke punuar nga referencat fotografike, çdo imazh në koleksionin e parë të Johnny Depp është zhveshur në një përshkrim më të thjeshtë dhe më ikonik të subjektit, të cilin artisti më pas e zhvilloi dhe aktivizoi me nënshkrimin e tij që lulëzon pa rrjedhë.

Arti i Johnny Depp kalon kufirin midis “Pop Art” dhe “Street Art”. Imazhet e njohura të njerëzve të kulturës pop janë ripërpunuar me ngjyra të gjalla, të ndezura dhe të veshura me energjinë dhe frymën e Artit të Rrugës. Rezultati është një seri imazhesh ikonike të figurave mediatike që kanë tejkaluar thjeshtësinë grafike jopersonale të Artit Pop.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci