Të fundit

Helikopteri përplaset për telat e energjisë elektrike dhe rrëzohet në Brazil

Një kongresmen, një nënkryetar bashkie dhe dy persona të tjerë, përfshirë pilotin, mbijetuan mrekullisht pasi helikopteri me të cilin po fluturonin u përplasë në një linjë elektrike dhe u rrëzua në shtetin brazilian juglindor të Minas Gerais të mërkurën.

Sipas mediave të huaja aeroplani po përgatitej për ulje në një fushë futbolli në komunën e Engenheiro Caldas, kur aksidentalisht ra në kontakt me linjën kabllore.

Dhe ndikimi i përplasjes shkaktoi një shkëndijë elektrike përpara se helikopteri të rrëzohej në një zonë kënetore.

Kështu, linja e prishur e energjisë gjeneroi një zjarr që u përhap në të gjithë tokën, tha departamenti i zjarrfikësve.

Deputeti federal i Minas Gerais, Hercilio Diniz, i cili kandidon për rizgjedhje, për fat të mirë ishte në gjendje të dilte nga rrënojat me njolla gjaku në fytyrën dhe veshjet e tij.

Nënkryetari i bashkisë së Governador Valadares, David Barraso, sekretari i shtypit i fushatës, Luciano Viana dhe piloti Fabiano Rufino, u lënduan të gjithë.

Të katër të mbijetuarit u dërguan me urgjencë në Spitalin Komunal në Governador Valadares për trajtim.

Sipas një deklarate të lëshuar nga zyra e Diniz, Barraso ishte në kujdesin intensiv me fraktura në brinjë dhe gjithashtu pësoi probleme në mushkëri.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Aviacionit Civil, helikopteri ishte pjesë e një flote avionësh në pronësi të një Rotorfly Táxi Aéreo, një kompani lokale taksi ajrore.

Kompania tha se mirëmbajtja e kërkuar e helikopterit ishte e përditësuar, raportoi gazeta braziliane O Globo.

Video nga Paradoks

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci