Të fundit

Si të evitoni stresin që merrni nga puna

Filloni kujdesin në shtëpi.

Sigurohuni që të flini gjumë mjaftueshëm. Hulumtimet sugjerojnë se është mirë të shmangni ekranet leximin e materialeve që ndikojnë emocionalisht apo ushtrime fizike para shtratit, por të gjithë janë të ndryshëm dhe nëse keni nevojë për televizor që të bini në gjumë, kjo është mirë për sa kohë që nuk ju shkakton ndërprerje të tij.

Ndërsa jeni në punë, kushtojini vëmendje mjedisit rrethues.

Merrni ca kohë për të kuptuar se çfarë keni nevojë për të krijuar një hapësirë që është e favorshme për një mjedis të mirë pune. Nëse kompania juaj e lejon atë, personalizoni zonën tuaj të punës me sende që kanë kuptim për ju, të tilla si veprat e artit të preferuara, foto ose bimë.

Bëni pushime të shkurtra.

Edhe nëse mbani një posturë të përsosur, qëndrimi ulur për një kohë të gjatë nuk është i mirë. Ngrihuni dhe ecni përreth ose tendosni gjymtyrët për të mundësuar qarkullimin e gjakut. Ngrihuni dhe bëni kopje, plotësoni materialet e zyrës, ose merrni një pije freskuese.

Ulni sasinë e kafeinës.

Vajtja për të marrë një filxhan kafeje është një mënyrë e mirë për t’u shkëputur nga kompjuteri, por konsumimi i shumtë i kafeinës dëmton.

Krijoni një këndvështrim pozitiv.

Çfarëdo mënyre që zgjidhni për të menaxhuar stresin dhe ankthin në vendin e punës, qëndrimi juaj bën një ndryshim të madh. Një pikëpamje pozitive për jetën dhe punën mund të zvogëlojë stresin dhe ju gjithmonë keni një zgjedhje për të parë një situatë në një dritë pozitive ose negative.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci