Të fundit

Stuhia masive në New York, mbyllen rrugët dhe anulohen fluturimet

Njujorkezët në pjesën perëndimore të shtetit janë goditur nga një stuhi masive bore, që ka mbyllur rrugët, ka ndaluar qarkullimin e automjeteve dhe ka anuluar fluturimet fundjavën para festës së Falënderimeve.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit Deri të premten në mbrëmje, mbi 1.5 metra dëborë kishte mbuluar rrugët në qytetin e Orchard Park, Nju Jork, pranë Buffalonë kontenë Erie të goditur rëndë, sipas.

Ndërsa reshjet e borës u intensifikuan, dy banorë të qarkut humbën jetën nga komplikimet kardiake në përpjekje për të pastruar terrenin nga bora.

“Ne dërgojmë ngushëllimet tona më të thella dhe i kujtojmë të gjithëve se kjo borë është shumë e rëndë dhe e rrezikshme,” tha ekzekutivi i qarkut.

Sinoptikanët dhe zyrtarët kanë dhënë alarmin për natyrën kërcënuese për jetën të kësaj stuhie bore, e cila ka potencial të jetë historike edhe për rajonin e Buffalo-s, ku bora e madhe është normë gjatë muajve të dimrit. Dhe reshjet e forta të borës pritet të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës me periudha të pakta lehtësimi.

“Reshjet historike të borës që tejkalojnë 4 këmbët do të jenë të mundshme në jug të Buffalo, Nju Jork. Ajri shumë i ftohtë do ta shoqërojë këtë ngjarje me temperatura 20 gradë nën parashikimin normal deri në fundjavë”, shkroi Shërbimi Kombëtar i Motit të premten./A2CNN

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci