Të fundit

Vendet më të lira evropiane për t’u vizituar në 2023

Ndërsa inflacioni vazhdon të ndikojë në të gjitha aspektet e ekonomisë, planifikimi i një udhëtimi buxhetor mund të jetë sfidues.

Por, ka ende vende evropiane që mund të vizitohen edhe me pak buxhet. Shengenviza.info ka renditur si vende të lira për t’u vizituar: Hungarinë, Portugalinë, Slloveninë, Bullgarinë, Rumaninë, Sllovakinë dhe Moldavinë.

Hungaria

E vendosur në Evropën Qendrore, Hungaria është padyshim një nga vendet evropiane më të lira për t’u vizituar. Vendi është i njohur për banjat termale.

Kostoja e akomodimit – Si rregull i përgjithshëm, sa më afër qytetit, aq më e shtrenjtë do të jetë gjithçka. Pra, prisni të paguani diku midis 60-90 dollarë për natë në Budapest për një dhomë private në një hotel me 3-4 yje. Megjithatë, ka, natyrisht, opsione më të lira. Për shembull, një dhomë konvikti do të kushtojë rreth 16 dollarë për natë.

Kostoja e transportit – Transporti publik është opsioni më i përballueshëm. Një biletë mujore e autobusit kushton 24 dollarë.

Kostoja e ushqimit – Ndërsa varet nëse jeni duke vizituar një restorant të shtrenjtë ose të mesëm, kostoja e të ngrënit dhe të pirit është dukshëm më e lirë se në vendet e tjera në Evropë. Një vakt kushton 5,49 dollarë, ndërsa një darkë më e këndshme për dy mund të jetë deri në 25,04 dollarë.

Atraksionet kryesore në Hungari

Kalaja e Budës: Kalaja e Budës është e para në listën e të gjithë atyre që vizitojnë Budapestin. Mund të ecësh ose të marrësh autobusin. Sido që të vendosni të shkoni në Kalanë e Budës, do t’ia vlejë shumë. Pamja nga maja është spektakolare, dhe nëse keni fatin ta vizitoni gjatë Festivalit të Verës në Budapest – do të shijoni një gotë birrë të prodhuar në vend si dhe ‘palinka’ popullore të Hungarisë.

Lumi Danub: Ndërsa jeni në Hungari, nuk mund të humbisni shëtitjet buzë lumit Danub. Një lumë në zemër të Evropës, të vizitosh lumin Danub do të jetë një përvojë e veçantë.

Qytetet Historike Spa: Hungaria është kryesisht e njohur për banjat e saj termale, kështu që nëse vërtet dëshironi të përjetoni Hungarinë, bëni një vizitë në llixha.

Portugalia

Ishujt Azores të Portugalisë dhe Madeira janë në listën e çdo vizitori.

Kostoja e akomodimit: Vizitorët kanë gjetur dhoma dyshe në hotele me 3 yje për vetëm 11 dollarë për natë.

Kostoja e transportit: Një leje mujore është 41 dollarë dhe një biletë me një drejtim është 1,60 dollarë.

Kostoja e ushqimit: Një vakt në një restorant të lirë kushton 8 dollarë, ndërsa të ngrënit jashtë në McDonalds ose restorante të tjera të ushqimit të shpejtë është 6 dollarë. Sidoqoftë, duhet të kërkoni restorante afër atraksioneve turistike nëse doni të kurseni disa dollarë më shumë.

Kur jeni në Portugali, sigurohuni që të vizitoni këto pika të njohura turistike: Braga, Porto. Porto dhe Sintra.

Sllovenia

Sllovenia është parajsa e çdo udhëtari me buxhet. Kur krahasohet me Austrinë, Italinë dhe Zvicrën e afërt, Sllovenia është shumë më e lirë dhe, për rrjedhojë, po bëhet gjithnjë e më shumë një destinacion i preferuar turistik.

Kostoja e akomodimit: Mund të paguani nga 38 deri në 96 dollarë, pasi ky është çmimi mesatar i akomodimit në Slloveni. Bujtinat janë zakonisht më të lira, dhe ju mund të qëndroni në to vetëm për 11-15 dollarë për një natë.

Kostoja e transportit: Nëse e gjeni veten duke përdorur transportin publik rregullisht, mund të mendoni të blini një biletë, e cila është e vlefshme për një periudhë më të gjatë kohore. Një biletë mujore e autobusit kushton 15 dollarë.

Kostoja e ushqimit: Një tjetër faktor kryesor buxhetor është çmimi i ushqimit. Ju do të keni mundësi të zgjidhni nga një shumëllojshmëri kuzhinash për 12-15 dollarë. Ushqimi i shpejtë kushton pothuajse i njëjtë kudo, kështu që nëse keni një buxhet më të vogël, mund të merrni një vakt në McDonalds për 6 dollarë.

Vendet më të bukura për t’u vizituar në Slloveni:

Lubjanë. I njohur si ‘Qyteti më i Gjelbër i Evropës’, Lubjana është shtëpia e disa parqeve dhe hapësirave të gjelbra. Nëse dëshironi të bëni një shëtitje përgjatë lumit ose të uleni në park dhe të shijoni gjithçka që ofron ky qytet, nuk do të pendoheni që ta vizitoni këtë qytet të bukur.

Liqeni Bled. Liqeni Bled është një nga vendet më tërheqëse për t’u vizituar në Slloveni. Mund të bëni një shëtitje rreth liqenit ose të vizitoni Kështjellën Bled, e cila ofron një pamje të lë pa frymë.

Parku Kombëtar Triglav. Parku Kombëtar Triglav është një thesar kombëtar. Është një nga parqet më të vjetra të Evropës dhe shtëpia e një prej florës dhe faunës më të larmishme, luginave të gjelbra alpine dhe më shumë.

Bullgaria

Bullgaria që është një nga vendet më të lira evropiane, por edhe një nga më interesantet. Nëse dëshironi të shkoni në lindje drejt plazhit ose të vizitoni shumë prej maleve dhe parqeve të Bullgarisë, me siguri do të kaloni një kohë të mirë.

Kostoja e akomodimit: Ju do të jeni në gjendje të gjeni një vend për të kaluar natën vetëm për 14 dollarë.

Kostoja e transportit: Pjesa më e madhe e vendit është e lidhur me shërbime hekurudhore dhe rrugore, pasi transporti publik është shumë i varur prej tyre. Një biletë mujore e transportit publik kushton 18,19 dollarë.

Kostoja e ushqimit: Kudo që vendosni të hani, çmimet e ushqimit nuk janë jashtëzakonisht të larta në përgjithësi. Ju do të paguani rreth 8 deri në 15 dollarë për një pjatë kryesore ose 5 dollarë për një sanduiç.

Atraksionet kryesore në Bullgari: Burgas, Bansko dhe Plovdiv.

Rumania

Rumania është një tjetër vend evropian që ofron vende të bukura për të eksploruar dhe shumë aktivitete për të bërë me një çmim të përballueshëm. Në vitet e fundit, ai është bërë një destinacion tepër i famshëm i Evropës Lindore për vizitorët. Turistët janë të befasuar dhe të kënaqur me faktin se sa e lirë është Rumania.

Kostoja e akomodimit: Një dhomë për të kaluar natën kushton 10 dollarë për natë. Vizitorët kanë mbetur të mahnitur nga mikpritja dhe cilësia kur vizitojnë Rumaninë.

Kostoja e transportit publik: Një udhëtim me autobus do t’ju kushtojë 0,30 dollarë.

Kostoja e ushqimit: Një vakt në një restorant të lirë në Bukuresht do të jetë 6,61 dollarë, ndërsa një vakt për dy persona në një restorant të nivelit të mesëm do të kushtojë 14,45 dollarë.

Atraksionet kryesore në Rumani:

Kështjella Bran: Të gjithë kemi dëgjuar për Transilvaninë dhe mitet e shumta që lidhen me këtë rajon. Kështjella Bran, identifikohet me Drakulën imagjinare. Është një nga atraksionet më të njohura në Rumani dhe ia vlen të shihet.

Qyteti i Vjetër. I gjithë qyteti është i rrethuar nga muzeume dhe ndërtesa të tjera historike që datojnë qindra vjet më parë. Si dhe kishat, dyqanet, kafenetë dhe baret ku mund të uleni dhe të shijoni një ditë të këndshme në qytetin më të vizituar të Rumanisë.

Alpet e Transilvanisë. Alpet e Transilvanisë, të njohura ndryshe si Karpatet Jugore, janë një tjetër nga perlat e Rumanisë. Malet janë ideale për adhuruesit e ecjes dhe natyrës.

Sllovakia

Sllovakia është një nga vendet evropiane më të lira për t’u vizituar.

Kostoja e akomodimit: Sipas akomodimit, çmimet në përgjithësi janë shumë të përballueshme. Mund të gjeni një vend të këndshëm për 10 dollarë në natë, duke përfshirë dhomë moderne me ajër të kondicionuar me Wi-Fi falas.

Kostoja e transportit: Mënyra më e lehtë dhe më e lirë për të lëvizur nëpër Sllovaki është me autobus. Vendasit gjithashtu varen nga trenat dhe tramvajet.

Kostoja e ushqimit: Një vakt tipik në një restorant të lirë do të jetë 6 dollarë, dhe një vakt për dy në një restorant relativisht të shtrenjtë është rreth 30 dollarë.

Vendet që duhet të vizitohen patjetër në Sllovaki: Bratislavë, Kalaja e Orava dhe Shpella e Domicës.

Moldavia

Moldavia është më e njohur për verën e saj.

Kostoja e akomodimit: Çmimet në Moldavi janë relativisht më të ulëta se në shumicën e vendeve të tjera, veçanërisht ato në Evropën Perëndimore. Nëse jeni duke kërkuar për një vend më të bukur, një hotel me pesë yje kushton 150 dollarë, ndërsa një hotel me dy yje do të kushtojë 30 dollarë.

Kostoja e transportit: Çmimet zakonisht ndryshojnë midis qyteteve. Për shembull, një biletë e vetme e transportit publik kushton 0,41 dollarë në Kishinau, ndërsa 0,48 dollarë në qytete të tjera si Tiraspol dhe Bender.

Kostoja e ushqimit: Kur bëhet fjalë për ushqimin moldav, vaktet në shumicën e restoranteve janë nën 10 dollarë. Një shishe e verës së tyre të prodhuar në vend, e cila është një nga më të mirat në botë, kushton rreth 12 dollarë.

Vendet që duhet të vizitohen në Moldavi: Kishinau, Kantina e verës Cricova dhe Transnistria./Euronews.al

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci