Të fundit

Hoti: SHBA po jep shenja të prishjes së raporteve sikur me Qeverinë Kurti I

Ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, e ka akuzuar Qeverinë Kurti se është duke bërë politikë pa as një vizion pasi sipas tij Qeveria është duke diskutuar çështjen e targave që është një çështje ligjore dhe kushtetuese dhe s’po dialogon në Bruksel për marrëveshje finale me njohje reciproke.

Sipas tij, Qeveria Kurti nuk e ka fokusin të marrëveshja përfundimtare në mes të Kosovës dhe Serbisë.

“Këto nuk janë çështje të politikës lokale që ti e bënë një veprim i frymëzuar nga militantët e partisë për t’iu kënaqur apetitet”, ka theksuar ai.

Më tej Hoti ka theksuar se vendimi për konvertimin e targave ilegale “KM” në “RKS” është për keqardhje pasi ka pasur moskoordinimin me aleatët ndërkombëtarë, veçmas ShBA-në.

Sipas tij shenjat e para për prishjen e raporteve me ShBA-në janë dhënë, “ngjashëm sikur në kohën e Qeverisë Kurti I”.

“Atëherë ka pasur edhe reagim publik se janë artificiale këto veprime. Prapë i kanë dhënë të njëjtat shenja, shtyrja e vizitave të disa ministrave në ShBA me insistim eksplicit të palës amerikane se duhet të qëndrojnë këtu, ky është mesazhi që të japin”, ka përfunduar ai për Kosova Press.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci