Të fundit

KMDLNJ: Jack Smith duhet të hetohet për pengim të drejtësisë

Pas dorëheqjes së Kryeprokurorit të Dhomave të Dhomave të Specializuara në Hagë kanë reaguar nga Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ).

Sipas tyre në një njoftim për media, Jack  Smith dha dorëheqje edhe pse siç thanë ata  bosi i EULEX-it ia kishte vazhduar mandatin për katër vjet tjera.

Në njoftim thuhet se për KMDLNj nuk është aspak me rëndësi se ku ka shkuar ky ‘Prokrust i drejtësisë’ sa janë të dëmshme dëmet që ua ka shkaktuar shtetasve të Kosovës.

“Pas rrjedhjeve të materialeve të ndjeshme nga kjo Dhomë e Specializuar për montim të fakteve dhe pengimin e hetimit se si kanë rrjedhur këto dokumente , pikërisht ky prokuror ka arrestuar dhe kërkuar përgjegjësi maksimale duke dënuar thuaja me dënim kapital Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn, secili nga 4-6 vjet për një vepër për të cilën përgjegjësi konkrete ka Jack Smith”, thuhet në njoftim.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci