Të fundit

Ish-punonjësi i Twitter: Ka shanse të larta për kolaps gjatë Kupës së Botës

Ka një shans 50% që Twitter të ketë një problem dhe të prishet gjatë Kupës së Botës 2022, tha një ish-punonjës i kompanisë, i cili foli në kushte anonimiteti.

“Mungesa e përgatitjes dhe mungesa e stafit, mendoj se do të krijojë një Botëror të vështirë për Twitter”, tha ish-punonjësi, sipas Guardian.

“Twitter ka të ngjarë të luftojë me transmetimin në fillim dhe mund të rrëzohet. Nëse jemi me fat, ai do të shërohet me ndërprerje minimale”, tha ai.

Aftësia e Twitter për t’iu përgjigjur çdo problemi me infrastrukturën e tij IT është dobësuar nga pushimet masive të Elon Musk. Ndër ata që preken nga pushimet nga puna janë ata në Qendrën e Komandës së Twitter.

“Trafiku bëhet shumë i mprehtë gjatë ngjarjeve të mëdha, kështu që çdo lojë e madhe ose incident i diskutueshëm do të rezultojë në një rritje shumë të papritur të trafikut dhe infrastruktura do të duhet të thithë ndikimin”, tha ish-punonjësi.

“Në rrethana të tjera do të kishte shumë njerëz që do të monitoronin gjërat dhe do të siguroheshin që të merren me çdo çështje”, shtoi ai.

I pyetur se çfarë planesh ka Twitter për t’u marrë me çështjet që mund të lindin gjatë Kupës së Botës, ai tha: “Asnjë për të cilën jam në dijeni. Duhet të kishim bërë gjëra javë më parë.”

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci