Të fundit

Zbardhen detaje për vrasjen e 4 studentëve në SHBA

Gati një javë pasi katër studentë të Universitetit të Idahos u gjetën të vdekur në shtëpinë e tyre me qira, një mjek ligjor ka zbuluar se ata ishin therur me thikë në shtretërit e tyre.

Tre të rejat dhe i riu ndoshta ishin duke fjetur kur u sulmuan të dielën më 13 nëntor, tha mjekja ligjore e qarkut Latah, Cathy Mabbutt.

Ata u goditën disa herë me një “thikë mjaft të madhe”, shtoi ajo.

Asnjë arrestim nuk është bërë dhe policia në qytetin e kolegjit të Moskës ka paralajmëruar se vrasësi mund të përbëjë ende një kërcënim.

Më shumë se 25 hetues po punojnë për çështjen me ndihmën e FBI-së dhe Policisë së Shtetit të Idahos.

Viktimat femra u emëruan si shoqet e dhomës Madison Mogen, 21 vjeç, nga Coeur d’Alene, Idaho; Kaylee Goncalves, 21 vjeç, nga Rathdrum, Idaho; dhe Xana Kernodle, 20 vjeç, nga Post Falls, Idaho.

Ethan Chapin, 20 vjeç, nga Mount Vernon, Uashington, ishte i dashuri i Kernodle.

Pasi policia u alarmua nga një telefonatë në shërbimet e urgjencës, viktimat u zbuluan të vdekur të dielën pasdite.

Dy persona të tjerë në shtëpi u gjetën të padëmtuar.

“Nuk mund të themi se nuk ka asnjë kërcënim për komunitetin,” tha shefi i policisë së Moskës James Fry.

“Ne ende besojmë se është një sulm i synuar. Por realiteti është se ka ende një person atje që kreu katër krime shumë të tmerrshme.”

Duke folur për kanalin kabllor të lajmeve NewsNation, mjekja ligjore tha: “Duhet të jetë dikush mjaft i zemëruar për të vrarë me thikë katër njerëz”.

As nuk duket se është vjedhur ndonjë gjë nga viktimat apo shtëpia, raporton CBS News, dhe nuk kishte asnjë shenjë të hyrjes me forcë, shkruan BBC.

Një derë është gjetur e hapur nga efektivët e parë të policisë që kanë mbërritur në vendngjarje.

Vazhdojnë kërkimet për armën në koshat aty pranë dhe u kontaktuan bizneset lokale për të përcaktuar nëse kanë shitur së fundmi një thikë me tehe fikse.

Universiteti do të mbajë një vigjilje me qirinj për katër viktimat më 30 nëntor./Abcnews.al/

 

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci