Të fundit

Ukraina po përballet me ‘katastrofë humanitare’, thotë OBSh-ja

Drejtori rajonal i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSh) për Evropën, Hans Kluge, ka paralajmëruar se Ukraina po përballet me një “katastrofë humanitare” pas goditjeve të Rusisë në infrastrukturën e këtij vendi.

“Spitalet nuk mund të funksionojnë pa energji, njësitë e maternitetit kanë nevojë për inkubatorë, depot e vaksinave kanë nevojë për frigoriferë, kirurgjia gjithashtu ka nevojë për energji elektrike dhe ajo që ne shohim është se rreth 50% e infrastrukturës civile të energjisë po shkatërrohet”, tha ai për BBC, duke shtuar se situata mund të përkeqësohen me temperaturat që pritet të bien deri në minus 20 gradë celsius.

Duke folur nga Dnipro, ku kishte vizituar qendrat psikiatrike, ai theksoi gjithashtu çështjen e shëndetit mendor si prioritet dhe zbuloi se kishte dëgjuar histori të dhunës seksuale ose përdhunimeve nga ata në zonat e çliruara së fundmi.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci