Të fundit

Krasniqi: Plani franko-gjerman nuk i adreson aspiratat e Kosovës

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi se drafti aktual i planit franko-gjrman nuk i adreson aspiratat e shtetit të Kosovës.

Për këtë ai ka propozuar pesë pika që duhet të negociohen nga Kosova në dialog.

“Plani franko gjerman si draft aktual nuk i adreson aspiratat e Kosovës. Por angazhimi në negocimin e tij është i nevojshëm dhe ju inkurajoj ta bëni një gjë të tillë. Duke të inkurajuar për vendosmëri dhe fokus në arritje të marrëveshjes finale duhet t’i keni parasysh këto 5 shtylla. Ruajta e karakterit kombëtar, njohja formale nga 5 shtetet mosnjohëse, nisjen e procesit të anëtarësimit në NATO, marrjen e statusit të shtetit kandidat dhe njohjen e ndërsjellë me Serbinë”, ka thënë Krasniqi.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci