Të fundit

Peskov: I takon Zelenskyt t’i japë fund luftës në Ukrainë

Rusia vazhdon të insistojë se i takon presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, që t’i japë fund luftës në Ukrainë.

Kjo vjen pasi presidenti rus, Vladimir Putin, u zotua të shtyjë përpara me konfliktin, pavarësisht kritikave të forta dhe të përhapura në Perëndim.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha se lufta mund të përfundojë nesër nëse Zelensky dëshiron, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

“Zelensky e di se kur mund të përfundojë. Mund të përfundojë nesër nëse ai dëshiron”, tha Peskov.

Kremlini ka thënë prej kohësh se Ukraina duhet të pranojë kushtet ruse për t’i dhënë fund luftimeve, tashmë në muajin e dhjetë.

Ajo ka kërkuar që Kievi të njohë Krimenë – një gadishull ukrainas që Moska e aneksoi ilegalisht në 2014 – si pjesë të Rusisë.

Kremlini ka këmbëngulur gjithashtu që Kievi të pranojë përfitimet e tjera të tokës së Moskës në Ukrainë.

Zelensky dhe zyrtarë të tjerë ukrainas i kanë kundërshtuar në mënyrë të përsëritur këto kushte, duke thënë se lufta do të përfundojë kur territoret e pushtuara të rimerren ose forcat ruse të largohen prej tyre.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci