Të fundit

Vdesin 124 persona nga i ftohti në Afganistan

Të paktën 124 njerëz kanë vdekur nga temperaturat e ulëta në Afganistan gjatë dy javëve të fundit, thonë zyrtarët talebanë.

Rreth 70.000 bagëti ishin zhdukur gjithashtu në atë që është dimri më i ftohtë në 10 vjet, tha një zëdhënësi i Ministrisë së Shtetit për Menaxhimin e Fatkeqësive, shkruan BBC.

Shumë agjenci ndihmash pezulluan operacionet javët e fundit pasi talebanët ndaluan gratë afgane të punojnë për organizatat joqeveritare.

Një ministër taleban tha se megjithë vdekjet, dekreti nuk do të ndryshohej.

Ministri në detyrë i Menaxhimit të Fatkeqësive, Mullah Mohammad Abbas Akhund, tha për BBC-në se shumë zona të Afganistanit tani janë shkëputur plotësisht për shkak të borës, dhe se helikopterët ushtarakë janë dërguar në shpëtim, por ata nuk mundën të uleshin në rajonet më malore.

Ai shtoi se parashikimi për 10 ditët e ardhshme tregon se temperaturat do të rriten. Por ai ishte ende i shqetësuar për një numër në rritje të vdekjeve të afganëve dhe bagëtive të tyre.

“Shumica e njerëzve që humbën jetën nga të ftohtit ishin barinj ose njerëz që jetonin në zonat rurale. Ata nuk kishin akses në kujdesin shëndetësor”, tha Mullah Akhund.

Ai tha se shumica e rrugëve që kalojnë nëpër male janë mbyllur për shkak të borës.

“Ne jemi shqetësuar për ata që ende jetojnë në rajonet malore. Shumica e rrugëve që kalojnë nëpër male janë mbyllur për shkak të borës. Makinat kanë ngecur atje dhe pasagjerët kanë vdekur në temperatura të ulëta”, u shpreh ministri.

Dimrat janë gjithmonë të ashpër në Afganistan, por ky është moti më i keq në një dekadë.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci