Të fundit

Londinezët: Refugjatët gjithmonë të mirëpritur

Qindra londinezë u mblodhën jashtë dhomave të Parlamentit në Londër, dje në mbrëmje, për të protestuar kundër projektligjit të propozuar nga qeveria britanike për migrimin e paligjshëm, ndërsa ligjvënësit e diskutuan atë në Dhomën e Komuneve.

Disa mbanin pankarta që thoshin “Refugjatët gjithmonë të mirëpritur”, ndërsa dëgjuan nga folësit, përfshirë ish-liderin laburist Jeremy Corbyn, ta konsideronin projektligjin një “pjesë të turpshme të legjislacionit”.

Corbyn, tani një ligjvënës i pavarur, foli nga një zjarrfikëse, duke u thënë protestuesve se besonte se Projektligji i Migrimit të Paligjshëm do të çonte në heqjen e Britanisë së Madhe nga Konventa Evropiane për të Drejtat e Njeriut (ECHR).

Ai tha se “ky projektligj në thelb kriminalizon këdo që arrin në këtë vend në një gjendje shumë të dëshpëruar, ai i dërgon ata në Ruanda dhe i vendos në një qendër paraburgimi gjatë rrugës”.

Corbyn mori duartrokitje ndërsa shtoi se sapo dëgjova sekretaren e Brendshme të thoshte se do të burgosnin trafikantët e njerëzve.

“Trafikantët e njerëzve ekzistojnë sepse kjo politikë krijon një treg për ta dhe krijon një mundësi që ata të shfrytëzojnë njerëzit”, tha ai.

Ndërsa debati mbi projektligjin ishte duke u zhvilluar brenda parlamentit, protestuesve iu tha se brohoritjet e tyre mund të dëgjoheshin brenda Dhomës së Komuneve dhe se ata duhej të thoshin me zë të lartë se refugjatët janë të mirëpritur këtu.

Protestuesi David Locket mbante një tabelë ku shkruhej “Gary Lineker për kryeministër, John Barnes për sekretarin i Brendshëm”.

“Jam i tmerruar që të vetmit njerëz që duket se flasin për refugjatët janë futbollistët në pension”, tha ai, duke iu referuar prezantuesit të sporteve televizive Gary Lineker, të cilit iu tha nga transmetuesi publik BBC të tërhiqej nga organizimi i emisionit të tij pas një postimi në Twitter që krahasonte gjuhën e përdorur për të nisur politikën e re të qeverisë për azilkërkuesit me Gjermaninë e viteve 1930.

Locket shtoi se “ideja që njerëzit e dëshpëruar në gomone të vogla janë një lloj pushtimi i këtij vendi në fakt më bën të ndihem i sëmurë”.

Zoe Gardener, e cila ndihmoi në koordinimin e protestës, tha se politika e re e migracionit “propozon të heqë plotësisht të drejtën për azil”.

Ajo tha se qëndrimi i qeverisë ndaj migracionit është “armiqësor, i padobishëm dhe përçarës”.

Kur u pyet se çfarë do t’i thoshte kryeministrit britanik Rishi Sunak, ajo u përgjigj “ju e dini në ndërgjegjen tuaj se ajo që po bëni është e gabuar”.

“Unë nuk mendoj se Rishi Sunak do të dëgjonte, mendoj se kjo qeveri konservatore është shumë përtej dëgjimit të secilit prej nesh, gjëja më e mirë që mund të bëjmë është t’i nxjerrim ata jashtë, të nxjerrim projektligjin, ne kemi nevojë për një qeveri që kujdeset për njerëzit”, theksoi ajo.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci