Të fundit

Polonia mund ta furnizojë Ukrainën me aeroplanë luftarakë brenda javësh

Polonia ka thënë këtë mëngjes se mund ta furnizojë Ukrainën me aeroplanë luftarakë MiG në katër deri në gjashtë javët e ardhshme, ka njoftuar kryeministri polak Mateusz Morawiecki.

Ukraina ka kërkuar aeroplanë, kryesisht F-16 Fighting Falcons, për muaj të tërë, duke argumentuar se dispozita mund të prishë ekuilibrin në luftën me Rusinë.

Deri më tani, aleatët perëndimorë kanë refuzuar ta furnizojnë Ukrainën me aeroplanë luftarakë. SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar sugjerojnë se çështja është jashtë diskutimit për momentin.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci