Të fundit

Abdixhiku ia tregon Hovenierit qëndrimin e LDK-së për dialogun

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka bërë  të ditur se sot ka pritur në zyrat e LDK-së ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeffrey Hovenier.

Ai tha se “themelet e bashkëpunimit tonë janë historike dhe mbi to do të vazhdojmë të ndërtojmë të ardhmen e përbashkët”.

Deputeti opozitar tregoi se bashkë me diplomatin amerikan kanë biseduar për zhvillimet politike në vend dhe procesin e dialogut.

“Ambasadorin e njoftova mbi qëndrimin tashmë të bërë publik të Lidhjes Demokratike të Kosovës mbi procesin e dialogut. LDK-ja i ka dhënë gjithnjë përkrahje procesit të dialogut, me ndërmjetësimin e BE-së dhe me përfshirjen e drejtpërdrejtë të ShBA-ve”, shkroi ai në Facebook.

“LDK-ja po ashtu mbështet implementimin e të gjitha marrëveshjeve që janë arritur në këtë proces. LDK-ja përsërit se Kosovës i duhet një marrëveshje e përqendruar te njohja e ndërsjellë dhe se asnjë marrëveshje tjetër nuk garanton normalizim të marrëdhënieve Kosovë – Serbi”, shtoi Abdixhiku.

Krejt në fund, Abdixhiku tha se në takim po ashtu “elaboruam edhe pikëpamjet tona mbi Preambulën, Nenin 7 dhe Nenin 10 të tekstit të marrëveshjes”.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci