Të fundit

SHBA thërret ambasadorin rus pas incidentit të dronëve

Departamenti Amerikan i Shtetit po thërret ambasadorin rus për të përcjellë “kundërshtimet e tij të forta” për rrëzimin e një droni amerikan Reaper mbi Detin e Zi, tha një zëdhënës, raporton CNN, transmeton Paparaci.

“Angazhimi i nivelit të lartë” me ambasadorin Anatoly Antonov pritej të bëhej pasditen e së martës, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price.

Gjatë takimit, ambasadori do të “dëgjojë drejtpërdrejt nga zyrtarë të lartë për kundërshtimet tona të forta ndaj asaj që ishte qartësisht një përgjim i pasigurt dhe joprofesional nga ana e një avioni rus”, tha zëdhënësi.

Në Moskë, ambasadorja e SHBA Lynne Tracy “ka përcjellë një mesazh të fortë në Ministrinë e Punëve të Jashtme ruse” në lidhje me incidentin, sipas Price.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, aktualisht është duke udhëtuar dhe nuk ndodhet në Uashington, DC.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci