Të fundit

Rusia nuk dëshiron konfrontim me SHBA-në, thotë ambasadori rus

Rusia nuk dëshiron “konfrontim” me SHBA-në, tha të martën ambasadori Anatoly Antonov pasi u thirr në Departamentin e Shtetit pas një incidenti që çoi në rrëzimin e një droni amerikan Reaper mbi Detin e Zi.

“Ne preferojmë të mos krijojmë një situatë ku mund të përballemi me përplasje të paqëllimta ose incidente të paqëllimshme midis Federatës Ruse dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Antonov.

Ai ishte brenda Departamentit të Shtetit për pak më shumë se gjysmë ore.

Antonov tha se Ndihmës Sekretarja Karen Donfried përcolli shqetësimet e SHBA-së për incidentin dhe ai “shkëmbeu vërejtjet tona për këtë çështje sepse kemi disa dallime”.

“Më duket se ka qenë një bisedë konstruktive për këtë çështje. Unë i kam dëgjuar komentet e saj, shpresoj se ajo e ka kuptuar atë që kam përmendur”, tha Antonov në përgjigje të një pyetjeje nga CNN, transmeton Paparaci.

Antonov përsëriti mohimin e Ministrisë së Mbrojtjes se ndonjë avion rus kishte rënë në kontakt me dronin.

Ai gjithashtu pohoi se Rusia “kishte informuar për këtë hapësirë që ishte identifikuar si zonë për operacione speciale ushtarake”.

“Ne kemi paralajmëruar të mos hyjmë, të mos depërtojmë”, tha ai, duke pyetur se si do të reagonin SHBA nëse një dron rus do t’i afrohej Nju Jorkut ose San Franciskos.

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci