Të fundit

“Pasoja të rënda”, Baton Haxhiu tregon çfarë e pret Kosovën nëse refuzohet Propozimi Evropian

Gazetari Baton Haxhiu ka nxjerrë disa letra ku tregojnë për pasojat e Kosovës nëse kryeministri Albin Kurti nuk e nënshkruan marrëveshjen me Serbinë.

Haxhiu në emisionin ‘Pressing’ në T7 thotë se kryeministri Kurti nuk ka të drejtë të luajë me pasojat që mund t’i përjetojnë 2 milionë njerëz.

“Nuk guxon këtë rast historik ta përdorë për konsum të brendshëm, është kryeministër dhe kryeministri nuk guxon, mos t’i përmendi pasojat këtu, se nuk duhet të luhet me pasoja që mund t’i përjetojnë 2 milionë njerëz, nuk ka të drejtë”.

Haxhiu ia dorëzoi letrat autorit të emisonit Leonard Kerquki, për të lexuar pasojat që, sipas tij, mund t’i bartë Kosova nëse nuk e nënshkruan marrëveshjen me Serbinë.

“Kosova duhet të plotësojë pritshmëritë e komuniteti perëndimor, veçanërisht duke respektuar marrëveshjet e mëparshme. Refuzimi i Kosovës për të respektuar marrëveshjet e mëparshme mund të ketë pasoja të rënda për të ardhmen e Kosovës, në rast zhgënjimi, partnerët perëndimor nuk do të kenë arsye incetiv për të mbështetur rritjen dhe zhvillimin e mëtejshëm të Kosovës. Pa këtë mbështetje esenciale, Kosova mund të shoh prapa kthim në disa fusha”.

 

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci