Të fundit

Abdixhiku: Gjysmë milioni euro humbje në Trust çdo ditë, Qeveria në gjumë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku, ka akuzuar Qeverinë se nuk po bën asgjë, për siç ka thënë ai, humbjen e vlerës së kursimeve pensionale në Fondin e Kursimeve Pensionale.

Ai ka kritikuar Qeverinë që nuk po e cakton bordin e këtij Fondi.

“Përderisa kursimet pensionale, të fituara me shumë mund, humbasin vlerë nga gjysmë milion euro në ditë, popullsitët vazhdojnë rehatinë. Plot 36 milion euro është zhvlerësimi i fondeve nga janari deri më sot. Qeveria nuk gjen as brengën e as kohën të caktojë një Bord”, ka shkruar Abdixhiku.

Kritika për rënien e vlerës së mjeteve të investuara nga Trusti kanë shfaqur edhe deputetë të tjerë të opozitës.

Ndërkaq në një sqarim për gjendjen e investimeve, Fondi të martën e kësaj jave ka bërë të ditur se në portofolin ku përfshihen të gjithë kontribuuesit deri në moshën 63-vjeçare, ka një rënie prej 36 milionë eurosh në periudhën 1 janar – 20 mars. Ndërsa për portofolin konserativ (ku përfshihen të gjithë kontribuuesit e moshës 63-vjeçare e më shumë), ka kthim pozitiv prej 800 mijë eurosh.

“Bazuar në përvojën e institucionit dhe përbërjes së portofolit aktual investues, nuk mund të themi që mjetet e FKPK-së si tërësi janë të rrezikuara, por gjithsesi institucioni është në gjendje të vështirë pa organin kryesor vendimmarrës sipas legjislacionit në fuqi”, thuhet në sqarim.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci