Të fundit

​111 vjet nga Kuvendi i Junikut

Kuvendi i Junikut është mbajtur më 21-25 maj të vitit 1912 në Junik. Udhëheqësit e forcave kryengritëse kanë ndier nevojën e bashkërendimit dhe organizimit të kryengritjes në shkallë kombëtare, prandaj i kanë drejtuar një thirrje popullit shqiptar për t’u bashkuar nën drejtimin e një komiteti të vetëm kombëtar.

Ministri i brendshëm turk ka deklaruar në parlament se “kryengritësit shqiptarë po u krijonin udhëheqësve të tyre mundësinë për të mbajtur lirisht kuvendin në Junik”.

Kuvendi është mbledhur në Junik më 21-25 maj të vitit 1912 me nismën e Hasan Prishtinës dhe në Kuvend kanë marrë pjesë 250 delegatë nga Vilajeti i Kosovës, sanxhakët e Dibrës, të Shkodrës dhe të Elbasanit.

Falë përpjekjeve të Hasan Prishtinës, Bajram Currit dhe Isa Boletinit janë paralizuar veprimet e elementëve turkomanë në radhët e lëvizjes.

Shumica e pjesëmarrësve të Kuvendit kishin vendosur të vazhdohej kryengritja e armatosur, kësodore është lidhur besa dhe ishte vendosur të ndërmerrej një kryengritje e përgjithshme.
Kuvendi ka miratuar programin politik, i cili ka përmbajtur kërkesa për autonominë e Shqipërisë, vendosjen e administratës shqiptare, caktimin e gjuhës shqipe me alfabet kombëtar si gjuhë zyrtare, ngritjen e flamurit shqiptar në gjithë vendin dhe garancinë e Fuqive të Mëdha për plotësimin e këtyre kërkesave.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci