Të fundit

QUINT-i i propozon Qeverisë së Kosovës që kryetarët veriorë të punojnë jashtë objekteve komunale

Ambasadori i ShBA-së, Jeff Hovenier, ka folur në emër të QUINT-it, pas takimit të zhvilluar të hënën me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për shkak të tensioneve në veri.

Hovenier tha se kanë kërkuar nga Kurti, që të ndërmarrë hapa që do të çonin në shtensionimin e situatës në veri të Kosovës.

Sipas tij, “ka një marrëveshje se shtensionimi i situatës duhet të ndodhë, por nuk e di se si do të ndodhë”.

“Ne besojmë se nuk është e nevojshme që kryetarët e zgjedhur [të komunave në veri] të punojnë çdo ditë në ndërtesat komunale. Për një afat të shkurtër, ne rekomandojmë që kjo të mos bëhet”, tha Hovenier.

Megjithatë, diplomati amerikan nuk pranoi të thotë nëse Kurti e ka pranuar këtë rekomandim ose jo, transmeton Paparaci.

Ai deklaroi se Qeveria e Kosovës ka qenë në gjendje të gjejë mënyra që kryetarët të betohen në ndërtesa alternative dhe ta shmangin konfliktin.

Prandaj, ai tha se një qasje e tillë do të duhej të aplikohej edhe për punën e tyre.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci