Të fundit

Përjashtimi i Kosovës nga “Defender 23”, Serwer: Do të ketë ushtrime të tjera të NATO-s

Analisti amerikan dhe eksperti për Ballkan, Daniel Serwer, nuk e konsideron si ndëshkim serioz përjashtimin e Kosovës nga ushtrimi ushtarak “Defender Europe 2023” dhe thotë se NATO do të ketë edhe ushtrime të tjera në të ardhmen.

“Këto janë gjëra të vogla, sado të dëmshme për qytetarët e Kosovës. ShBA-ja nuk ka bërë shumë në vite për të ndihmuar me njohje dhe në të ardhmen do të ketë edhe stërvitje tjera të NATO-s”, ka thënë ai.

Në një intervistë për Klankosova.tv, Serwer nuk e sheh si zgjidhje që kryetarët e tri komunave me shumicë serbe të ushtrojnë detyrat e tyre jashtë ndërtesave komunale.

Madje, ai e kritikon qasjen e Administratës Biden ndaj Serbisë duke thënë se “ShBA-ja e ka gëlltitur plotësisht këndvështrimin e Beogradit, derisa përpiqet ta largojë atë nga Moska”.

Në fund të intervistës, ai jep një rekomandim rreth asaj se çfarë duhet të ndodhë për të ardhur deri te një zgjidhje që do të ishte e pranueshme për të gjitha palët.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci