Të fundit

Të rinjtë në Lipjan mes pendesës përgatiten për jetën pas burgut

Rreth 50 të mitur në Qendrën Korrektuese për të Mitur në Lipjan, si të dënuar, në paraburgim apo me masë edukuese korrektuese, i nënshtrohen programeve të ndryshme rehabilituese që synojnë të përgatisin të njëjtit për jetën pas lirimit.

Të miturit, të penduar për veprat që kanë kryer, thonë se angazhohen maksimalisht në këto aktivitete dhe trajnime ndërsa kanë mesazhe edhe për të rinjtë që të jenë të kujdesshëm me jetën e tyre dhe të mos bejnë vepra për të cilat mund të pendohen.

Drejtori i Qendrës Korrektuese për të Mitur, Ali Gashi thotë se të rinjtë aty janë për vepra të ndryshme penale si vrasje e rëndë, tentativa për vrasje, dhunë, përdorim i substancave narkotike dhe shkaktim i rrezikut në komunikacion.

Të rinjë që i nënshtrohen këtyre trajnimeve kanë mundësi certifikimi në certifikatat e të cilëve, që janë të barazvlefshme si të gjithë qytetarëve të tjerë që certifikohen në institucione të tjera, nuk shkruan vendi ku e kanë kryer trajnimin.

“Y”, është një prej të rinjve që po vuan dënimin e tij për vrasje në këtë qendër. Ai gjersa tregon se po përpiqet të mbajë hapin sipas kushteve të burgut.

“X” është një tjetër i ri që ka përfunduar prapa grilave në Lipjan për shkak të dhunimit. Ai thotë se është i penduar për veprën, prandaj këshillon të tjerët të bëjnë kujdes me jetët e tyre.

“Z” gjendet në Qendrën Korrektuese për të Mitur në Lipjan për shkak të veprës së mashtrimit, për të cilën thotë se nuk do ta përsërisë më.

Në Qendrën Korrektuese për të Mitur në Lipjan nuk mungon as bashkëpunimi me shkrimtarë, këngëtarë e aktorë të ndryshëm, që në fokus kanë argëtimin dhe largimin nga rutina e përditshme e të dënuarve.

Video nga Paradoks

Kush kënd e tradhëtoi? Dardan Molliqaj flet për largimin nga VV-ja, komenton edhe darkën e Kurtit me Memli Krasniqin - "Zgjedhjet janë dëshirë e Kurtit"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci