Të fundit

Ministri i Brendshëm shprehet i çuditur me lirimin e Sekiraqës, e ndërlidh me zgjedhjet

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka quajtur të çuditshëm vendimin për lirim nga paraburgimi të të akuzuarit Enver Sekiraqa pak para zgjedhjeve.

Sekiraqa, i akuzuar për nxitjen e vrasjes së policit Triumf Riza, u lirua nga paraburgimi. Gjykata Themelore në Prishtinë ka njoftuar se masa atij i është zëvendësuar me arrest shtëpiak. Enver Sekiraqa ishte dënuar me 37 vjet burgim, pasi që Gjykata e shpalli atë fajtor për nxitje të vrasjes së policit Triumf Riza, vendim ky që u kthye në rigjykim. Riza ishte vrarë në vitin 2007 në Prishtinë.

“E çuditshme se si lirohet ky person dy herë një apo dy ditë para zgjedhjeve. S’po e zgjas sepse duhet analizuar”, ka thënë Sveçla të premten në KTV.

Gjykata e liroi sot nga paraburgimi Enver Sekiraqën.

https://paparaci.com//2021/10/15/lirimi-i-sekiraqes-garantohet-me-gjashte-prona-te-vellait-te-tij/

Në seancën e fundit shqyrtuese, mbrojtja propozoi ndërprerjen e masës së paraburgimit dhe të vendosjen e masës së arrestit shtëpiak për Sekiraqën.

Gjykata aprovoi sot kërkesën e parashtruar nga mbrojtja e Sekiraqës, avokatja Kosovare Kelmendi.

Në prill të vitit 2014, Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës kishte ngritur aktakuzë ndaj Enver Sekiraqes për tri vepra penale, për nxitje në vrasjen e Triumf Rizës, “detyrim” dhe “dhunim”, ku për këtë të fundit, gjykata e shkallës së parë e kishte shpallur të pafajshëm.

Prokuroria pretendon se incidenti i ndodhur në “Sëiss Casino” në mes të Sekiraqës dhe Rizës ishte njëri nga motivet që çuan në vrasjen e Triumf Rizës.

Incidenti në “Swiss Casino”, kishte ndodhur në dhjetorin e vitit 2006, ndërsa në të ishin të përfshirë Enver Sekiraqa dhe disa shoqërues të tij në njërën anë, dhe i ndjeri Triumf Riza e Arben Selmani në anën tjetër. Në këtë incident i plagosur rëndë kishte mbetur Arben Selmani.

Triumf Riza u vra më 30 gusht të vitit 2007, vrasje për të cilën Arben Berisha është dënuar me 35 vjet burg, ndërsa Enver Sekiraqa me 37 vjet.

Video nga Paradoks

Zana Avdiu shuan kurreshtjen, tregon se a ka të dashur - flet për martesë e fëmijë

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci