Të fundit

Tekstet shkollore, Hoxha: Këtë prapakthim qytetarët nuk ia kanë borxh Kurtit

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, ka thënë që qytetarët nuk ia kanë borxh këtë prapakthim kryeministrit Albin Kurti duke iu referuar situatës së teksteve shkollore.

“Këtë degradim e këtë prapakthim besoj që qytetarët nuk ia kanë borxh as kësaj qeverie as kryeministrit Albin Kurtit.

“Ku jemi sot? Qeveria për të mbuluar këtë dështim në momentin e fundit improvizoi një zgjidhje tjetër të dëmshme si për buxhetin e shtetit ashtu edhe për shkollat, mësimdhënësit, prindërit dhe fëmijët.

“Vendosi që tekstet mësimore për nxënësit e nivelit të parë të subvencionohen në shumë prej 80 eurove. Kjo kategori me mbi 110 mijë nxënës si dhe të nxënësve të nivelit të dytë që t’iu ofrojë jo vetëm tekste shkollore por subvencionim vetëm për materialet tjera”.

“Pra, me këtë nivel la pa tekste duke braktisur jo vetëm nxënësit dhe prindërit por edhe obligimin ligjor për sigurimin e tyre”.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci