Të fundit

Bashkëpunëtorët e jashtëm të UP-së pa paga që nga muaji shkurt

Viti akademik 2022/2023 përfundoi, por pagat për punën e saj në Universitetin e Prishtinës ende nuk i dolën në xhirollogari.

Arbenitë Hoxha – Ramaj e angazhuar si bashkëpunëtore e jashtme në Fakultetin e Filologjisë, nuk është paguar që nga shkurti i këtij viti.

Meqë viti akademik përfundoi dhe pagat ende nuk u ekzekutuan, më 2 gusht Hoxha – Ramaj kërkoi sqarim nga Ministria e Financave.

E kur u informua që raportet e honorarëve dhe orëve të mbajtura janë dorëzuar me kohë nga menaxhmeti i UP-së në Ministrinë e Financave, ajo sërish iu drejtua kësaj të fundit, por kësaj radhe ajo nuk mori fare përgjigje.

Hoxha-Ramaj, e cila është e angazhuar si bashkëpunëtore e jashtme në Departamentin e Gazetarisë tash e pesë vjet, thotë se kjo është hera e parë që përballet me një situatë të tillë.

Hallin e njëjtë me të e ndan edhe Sami Kryeziu, bashkëpunëtor i jashtëm në Fakultetin e Bujqësisë dhe Veterinarisë në Universitetin e Prishtinës.

Kryeziu, i cili ka udhëtuar çdo ditë nga Suhareka, ankohet për shpenzimet e shumta që ka bërë për, siç thotë ai, këtë donacion, për çka thotë se dikush duhet të japë përgjegjësi.

Nga Universiteti i Prishtinës i kanë thënë KIKS-it se gjendja e njëjtë është në të gjitha fakultetet e këtij universiteti.

E problemi sipas tyre, qëndron në zbatimin e Ligjit të Pagave, i cili nuk e parasheh fare angazhimin e bashkëpunëtorëve të jashtëm.

Pavarësisht kësaj amullie, Universiteti i Prishtinës sërish ka hapur konkurset për bashkëpunëtorë të jashtëm dhe Hoxha – Ramaj dhe Kryeziu përsëri ua kanë mësyrë këtyre pozitave, pavarësisht se ende nuk janë paguar për punën e vitit të kaluar akademik.

KIKS Kosova ka kontaktuar me Ministrinë e Arsimit dhe atë të Financave lidhur me këtë çështje, por as pas gati një jave nuk ka pranuar përgjigje nga asnjëri dikaster.

Video nga Paradoks

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci