Të fundit

“As nuk po e fshehin më”, Murati sulmon ashpër Borrellin e Lajçakun

Hekuran Murati, ministër i Financave, Punës dhe Transfereve, i ka reaguar ndërmjetësuesve të dialogut Kosovë – Serbi, Josep Borrellit dhe Miroslav Lajçakut, duke aluduar haptas se këta të fundit po ia mbajnë anën Serbisë.

Murati ka thënë se një propozim që e kishte dhënë Serbia gjashtë muaj më parë, më 14 shtator është paraqiur si qëndrim i Bashkimit Evropian.

Për këtë ai ka thënë se Borrell dhe Lajçak nu po fshehën më.

”Në vend të një propozimi real, HR Borrell i BE-së paraqiti një nga kërkesat 6-mujore të Serbisë, duke e maskuar atë si një propozim kompromisi që vjen nga BE-ja. Për cilin propozim Serbia – e keni marrë me mend mirë – i tha po. Borrell dhe Lajcak as nuk po përpiqen ta fshehin më”, ka shkruar Murati në Twitter.

Të njëjtin pretendim e ka pasur edhe Jeton Zulfak, këshilltar i kryeminsitrit.

Takimi i Brukselit në mes kryeminsitrit të Kosovës Albin Kurtit dhe presidentit serb Aleksandër në Bruksel, ka përfunduar pa rezultat.

Kurti ka thënë se nuk ka pranuar nisjen e marrëveshjes me Asociacionin.

Video nga Paradoks

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci