Të fundit

Thaçi: Nëse përfundon lufta në Ukrainë, Kosova mund ta pësojë keq

Analisti Jusuf Thaçi teksa po diskuton në “Pressing” në T7 lidhur me takimin e sotëm Kurti-Vuçiq, vlerësoi se Kosova do të duhej të tërhiqej nga ky format i dialogut.

Sipas tij “në momentin që është hequr kërkesa nga njohja dhe është parë animi i ndërmjetësve”, do të duhet tërheqja e Kosovës nga ky format i dialogut.

Sipas tij, pas luftës në Ukrainë, Serbia mund të marrë anë kah perëndimi dhe NATO dhe kësisoj Kosova do të dalë me vlerë të vogël karshi fuqive të mëdha.

“Unë personalisht shqetësimin më të madh e kam çka do të ndodh pas përfundimit të luftës Rusi-Ukrainë. Sepse qartazi në çafërdo versioni, Rusia, në një mënyrë ose mënyrë tjetër do të dalë e humbur. Për pasojë Serbia s’do të ketë alternativë veç se të ndërrojë anë dhe të radhitet me perendëimin e nashta drejt NATO-s, e atëherë Kosova do të jetë me vlerë absolutisht të vogël para fuqive dhe mujna me pësu më keq sesa oguret e situatës aktuale”, tha ai.

 

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci