Të fundit

Lavrov: Moska dëshiron të zhvillojë bashkëpunimin me Korenë e Veriut pavarësisht sanksioneve

Moska dëshiron të zhvillojë bashkëpunim me Korenë e Veriut pavarësisht sanksioneve të vendosura ndaj Phenianit nga Këshilli i Sigurimit të OKB-së, tha Ministri i jashtëm rus Sergei Lavrov.

”Ne nuk kemi shpallur sanksione kundër Koresë së Veriut, këtë e bëri Këshilli i Sigurimit. Kështu që apeloni në Këshillin e Sigurimit dhe ne do të zhvillojmë bashkëpunim të barabartë dhe të drejtë me Korenë e Veriut”, tha Lavrov në një intervistë televizive shtetërore, pjesë të së cilës u transmetuan të dielën.

Kremlini tha se u përmbahet sanksioneve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, por shtoi se ka të drejtë të zhvillojë marrëdhënie fqinjësore, duke përfshirë me tema të ndjeshme.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre janë të shqetësuar për lidhjen ushtarake midis dy shteteve, ndërsa Rusia po vazhdon pushtimin e Ukrainës, kurse Koreja e Veriut, një shtet komunist i izoluar vazhdon me zhvillimin e raketave bërthamore.

Video nga Paradoks

Projekt super i veçantë: Prezantohet Marigona Sun, lagjja më luksoze në Kosovë…

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci