Të fundit

Drojë nga përhapja e sëmundjeve pas përmbytjeve në Derna

Autoritetet shëndetësore libiane kanë nisur dezinfektimin e zonave të goditura nga përmbytjet në qytetin lindor të Dernas, pas ngritjes së shqetësimeve për mundësinë e përhapjes së sëmundjeve si pasojë e fatkeqësisë natyrore që la të vdekur mbi 11 mijë banorë.

Në kuadër të këtij operacioni janë angazhuar automjete të posaçme që kanë lëshuar nëpër rrugë gaze dezinfektuese. Ndërkaq, ekipet e kërkim-shpëtimit janë ende duke i vazhduar operacionet e gjetjes së të mbijetuarve të mundshëm nëpër zona të përbaltura e gërmadha të godinave të rrënuara.

Gjysmëhëna e Kuqe ka konfirmuar se numri i të vdekurve deri më tani është mbi 11 mijë e 300.

Autoritetet dhe grupet humanitare kanë ngritur alarmin për rrezikun e përhapjes së sëmundjeve që e kanë burim nga ujin.

Haider al-Saeih, drejtues i qendrës libiane për luftimin e sëmundjeve ngjitëse, ka bërë të ditur se deri më tani të paktën 150 njerëz kanë shfaqur simptoma të diarresë pas konsumimit të ujit të kontaminuar në Derna.

Ai u bëri thirrje banorëve që të mos pinë ujë nga rubinetet, por vetëm atë që u ndahet nëpër shishe, si pjesë e përpjekjeve të ndihmës.

Ndërkaq, prokurori i Përgjithshëm i Libisë, al-Sediq al-Sour, ka bërë të ditur se janë iniciuar hetimet rreth shembjes së dy digave të qytetit që ishin ndërtuar në vitet 1970, sikurse edhe për ndarjen e fondeve të mirëmbajtjes.

Ai ka njoftuar se nën hetim do të jenë autoritetet lokale në Derna, sikurse edhe qeveritë e mëparshme.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci