Të fundit

Karrica: Ka përparim të madh në Kosovë, kemi njerëz trans që flasin hapur

Gjon Karrica i njohur ndryshe si ‘Lugati’ ka dhënë një intervistë për gazetën zvicerane “20minuten”.

Janë paraqitjet e tij, ato që e bëjnë të dallojë nga të tjerët, transmeton Indeksonline.

Në vendlindjen e tij në Kosovë, ‘Lugati’ është bërë i preferuari i publikut pas pjesëmarrjes në sezonin aktual të edicionit vendor të “Big Brother VIP”.

“Janë 40 kamera të drejtuara nga ju çdo ditë. Publiku qesh dhe qan me ju. Unë kam qenë gjithmonë vetvetja dhe njerëzit e kanë dashur atë”, thotë ai me krenari.

Megjithatë, arsyet shëndetësore e kanë detyruar të largohet nga shtëpia.

“Për herë të parë në jetën time pata një krizë epileptike. Më pas u dërgova në spital dhe isha në koma për 24 orë. Pasoi një zgjim i pakëndshëm. Mjekët më thanë se vuaja nga pneumonia e rëndë. Gjatë një kontrolli në Zvicër, mjekët zbuluan se zemra e tij ishte zmadhuar. Unë jam ende duke kryer një hetim se çfarë do të thotë konkretisht për mua. Gjithashtu nuk është ende e qartë nëse pneumonia kishte ndonjë lidhje me sulmin tim. Por unë jam në humor të mirë që gjithçka do të shkojë mirë”.

Momentet e shokut nuk janë asgjë e re për Lugatin. Në moshë të re iu desh të mësohej të përballej me frikën gjatë një sulmi nga ushtarët serbë gjatë Luftës së Kosovës.

“Në një moment e rrëzuan mënjanë gjyshen dhe kontrolluan shtëpinë për armë. U fsheha në një dollap për orë të tëra dhe fillova të këndoja këngë shumë qetë”, tha duke bërë me dije se muzika i dha forcë dhe filloi të shkruante këngët e tij.

Situata në Kosovë dukej e pashpresë dhe në fund e detyroi familjen e tij të ikte në Zvicër. Jo më pak për Gjonin dhe vëllezërit e motrat e tij. “Ne realisht nuk kishim një sistem shkollor në Kosovë. Kur shpërtheu lufta, na u desh të iknim në pyje për të mbijetuar”.

Në shtëpinë e tij të re, 13-vjeçari (atë kohë) e gjeti shpejt veten përballë pengesave të para. “Më duhej të ndiqja një kurs gjermanishte menjëherë dhe të filloja një praktikë pak më vonë. Ishte e vështirë të vazhdoja me bashkëmoshatarët e mi”, kujton ai. Pavarësisht rrethanave të vështira, ai arriti të përfundojë me sukses praktikën e tij në tregtinë me pakicë.

Lugati tani ka ndërtuar një jetë të re. Ai la tmerrin që kishte ndodhur pas tij. Ai mësoi se duhej të ndiqte rrugën e tij dhe të lulëzonte në atë që do.

Muzika e tij fyese seksuale shpesh ofendonte bashkatdhetarët e tij konservatorë por atij nuk i intereson. “Dhjetë vjet më parë isha njeriu i parë në latex. Njerëzit ishin të indinjuar,” thotë ai me një buzëqeshje.

Kënga e tij “Sextoy” në veçanti shkaktoi polemika. “Njerëzit u ofenduan sepse unë këndoja për lodrat e seksit”, shpjegon Lugati, duke theksuar: “Deri më tani askush nuk kishte folur hapur për seksualitetin”.

Si pioniere e dialogut seksual në Kosovë, artisti përfundimisht do të dëgjohet dhe pranohet. Ai tani po e përdor famën e tij për të mbrojtur pakicat.

“Të gjithë duhet të jetojnë ashtu siç duan – gjëja kryesore është që të ketë paqe dhe dashuri.”

Në Kosovë ndihet përparim i madh: “Tani kemi trans që flasin hapur për jetën e tyre. Ka edhe një javë homoseksuale në verë. Një gjë e tillë është e paimagjinueshme në shtetet e tjera të Ballkanit”, thotë ai me krenari.

Video nga Paradoks

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci