Të fundit

Gërvalla falënderon Blinkenin që ftoi Kosovën në një event ku flitet për teknologjinë

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla-Schwarz, aktualisht ndodhet në Nju Jork të ShBA-së, pasi është ftuar në një ngjarje që është diskutuar për teknologjinë si dhe inteligjencën artificiale.

E, për këtë pjesëmarrje, shefja e diplomacisë kosovare e ka falënderuar Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

”Faleminderit sekretari Blinken për ftesën e Kosovës në një ngjarje të rëndësishme në margjinat e #UNGA ku diskutohet se si Inteligjenca Artificiale mund të ndihmojë në arritjen e qëllimeve të #SDG”, shkroi ajo në Twitter. 

”Kosova dhe sektori i saj TIK janë të gatshëm të kontribuojnë në këtë fushë të rëndësishme së bashku me partnerët tanë anembanë globit”.

Inteligjenca Artificiale (AI) është një metodë për të bërë një kompjuter, një robot të kontrolluar nga kompjuteri ose një softuer të mendojë në mënyrë inteligjente si mendja e njeriut.

AI realizohet duke studiuar modelet e trurit të njeriut dhe duke analizuar procesin njohës.

Video nga Paradoks

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci