Të fundit

Ambasada e ShBA-së në Serbi thotë se nuk ka ftuar zyrtarët e sanksionuar në ceremoni

Ambasada e SHBA-së në Serbi tha se nuk e ftoi Aleksandar Vulinin, drejtorin e sanksionuar të Agjencisë së Inteligjencës së Sigurisë të Serbisë (BIA), në një ngjarje për të përkujtuar përvjetorin e një misioni shpëtimi aleat të Luftës së Dytë Botërore.

Vulin u fotografua në ngjarjen e 16 shtatorit të mbajtur pranë fshatit Pranjani për të kujtuar misionin heroik “Halyard” të vitit 1944, i cili i çoi në të sigurt më shumë se 400 pilotë aleatë të mbajtur në Serbinë e pushtuar nga gjermanët.

Ngjarja vjetore mbledh së bashku serbët dhe amerikanët. Ambasadori i SHBA-së në Serbi, Christopher Hill, ishte në mesin e të pranishmëve dhe iu drejtua atyre që ishin mbledhur për këtë ngjarje.

Në një përgjigje me shkrim të 18 shtatorit për Radion Evropa e Lirë, ambasada e SHBA-së në Beograd tha se ngjarja ishte organizuar nga Fondacioni Halyard, jo nga ambasada, dhe ishte e hapur për të gjithë.

“Ambasada e SHBA-së në Beograd nuk e ftoi personalisht të merrte pjesë”, thuhet në deklaratë.

Vulin ka qenë nën sanksionet e SHBA-së që nga korriku për korrupsion të dyshuar, përfshirje në trafikun e drogës dhe lidhjet me Rusinë.

Ai është zyrtari më i lartë serb i vendosur në listën e sanksioneve të SHBA-së që kur Partia Progresive Serbe (SNS) erdhi në pushtet në vitin 2012.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci