Të fundit

Autoriteti kufitar i kontrolluar nga Hamasi mbikëqyr largimet e civilëve përmes portës së Rafahut, thotë zyrtari amerikan

Autoriteti kufitar i kontrolluar nga Hamasi po mbikëqyr largimet e civilëve përmes portës së Rafahut në anën e Gazës, siç bënë para sulmit më 7 tetor, konfirmoi të mërkurën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller.

Zyrtarët amerikanë kishin fajësuar vazhdimisht Hamasin për pengimin e largimit të civilëve. Burimet i thanë CNN se kishte pasur shqetësime sigurie nga Egjipti dhe Izraeli në lidhje me përpunimin e civilëve për t’u larguar dhe kishte disa mendime se një palë e tretë mund të administronte daljet konsullore.

Egjipti ishte veçanërisht i shqetësuar për mos pranimin e një vërshimi refugjatësh. Qeveria e presidentit egjiptian Abdel Fattah El-Sisi është veçanërisht e ndjeshme ndaj çdo përpjekjeje të mundshme për të rivendosur palestinezët në Sinai, raporton CNN transmeton Klankosova.tv

“Ne kemi punuar me Qeverinë e Egjiptit dhe Qeverinë e Izraelit në përpjekje për të siguruar një rrjedhë të rregullt përmes kalimit Rafah. Unë do ta lë Egjiptin të flasë me përfundimin se shqetësimet e tyre u zbutën, “tha Miller. “Por padyshim, ata kanë rënë dakord për këtë tranzit të njerëzve në të gjithë.”

“Në fakt, ata ranë dakord të kalonin tranzit njerëz përmes Rafah disa javë më parë, dhe u desh kaq shumë për ta bërë atë realitet,” shtoi ai.

 

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci