Të fundit

Putin nënshkruan ligjin që i hap rrugën testimit të rinovimit bërthamor

Presidenti rus, Vladimir Putin, nënshkroi të enjten një ligj që mund të çojë në tërheqjen e Rusisë nga Traktati i Ndalimit Gjithëpërfshirës të Testeve Bërthamore.

Dhoma e ulët dhe e sipërme e legjislaturës ruse miratoi njëzëri masën në tetor përpara se të arrinte në tryezën e Putinit.

Teksti i ligjit u publikua në portalin zyrtar ligjor të Rusisë dhe krijon kuadrin ligjor për të anuluar ratifikimin e traktatit të vitit 1996.

Shtetet e Bashkuara nënshkruan por nuk e ratifikuan traktatin dhe zyrtarët e qeverisë ruse thonë se revokimi i ratifikimit të tyre është për të krijuar barazi në parandalimin bërthamor.

Agjencia e lajmeve TASS e mbështetur nga shteti raportoi se një zëdhënës i Kremlinit tha se ligji nuk do të thotë se Rusia do të rifillojë testet bërthamore.

Muajin e kaluar, qeveria ruse kreu stërvitje që simuloi një sulm bërthamor për të “kontrolluar nivelin e gatishmërisë së organeve të komandës ushtarake, si dhe aftësitë e udhëheqjes dhe personelit operacional”.

Testet përfshinin lëshime raketash nga bombarduesit TU-95MS, lëshime raketash nga një nëndetëse bërthamore dhe lëshim raketash balistike ndërkontinentale nga afër Moskës kundër një objektivi në lindjen e largët të Rusisë.

Televizioni rus shfaqi një takim midis Putinit dhe Ministrit të Mbrojtjes Sergei Shoigu, i cili i tha presidentit rus se stërvitjet kishin simuluar “dhënien e një sulmi masiv bërthamor nga forcat sulmuese strategjike në përgjigje të një sulmi bërthamor armik”.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci