Të fundit

​Kroacia ndalon biskotat e prodhuara në Serbi, kanë përbërje kancerogjene

Një përbërës kancerogjen është gjetur në një produkt ushqimor nga Serbia, njoftoi sot Sistemi Evropian i Sinjalizimeve të Shpejtë në Tregtinë Ushqimore (RASFF).

Bëhet fjalë për biskota dhe për fat lënda e dëmshme është konstatuar nga kontrolli në kufi, ndaj kamioni i është kthyer dërguesitm, raportojnë mediat kroate.

Substanca është një ngjyrosje ushqimore e bazuar në dyoksid titani, i njohur më mirë si E171, i cili është ndaluar në Bashkimin Evropian që nga gushti i vitit të kaluar.

Komisioni Evropian vendosi për këtë, sepse dyoksidi i titanit në trup mund të shkaktojë gjenotoksicitet, dëmtim të ADN-së dhe potencialisht kancer.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci