Të fundit

Bild: Si zhvatin mln euro milionerët e Hamasit dhe jetojnë në luks

Rripi i Gazës është parë në mbarë botën si një simbol i mjerimit dhe varfërisë së palestinezëve për dekada! Por një artikull i Bild nxjerr një tjetër ‘faqe’ të Gazës, që prej shumë ditësh është kthyer në fushë-betejë mes Hamasit dhe Izraelit.

Është shumë e çuditshme që disa qindra milionerë janë regjistruar në brezin bregdetar – sa gjysma e madhësisë së Hamburgut dhe banohet nga dy milionë njerëz. Sepse mes qindra mijëra “refugjatëve” – duke përfshirë deri në 40,000 terroristë të Hamasit – fshihet një kastë biznesmenësh që kanë bërë shumë para për shumë vite nga mjerimi, terrori dhe urrejtja që islamistët radikalë shkruajnë në Palestinën e tyre. Nëse shikoni me vëmendje rreth Gazës (39 për qind të papunë), mund të shihni Gazën tjetër përtej lagjeve të varfra dhe kapanoneve konkrete të banimit (nuk ka tenda askund): atë të të pasurve, zyrtarëve të Hamasit, atyre që përfitojnë nga terrori!

Ata jetojnë në vila luksoze me flori, mermer dhe pishina, shfaqin limuzinat e tyre Mercedes në videot e tiktok, ndërsa vizitojnë restorante elegant – sigurisht vetëm në krahun e meshkujve! Gratë dëbohen në “zonën e familjes”. Edhe në të ashtuquajturat kampet e refugjatëve të Gazës mund të hahet mirë.

Më të pasurit e këtyre milionerëve të Hamasit kanë qenë prej kohësh jashtë vendit, ku po shijojnë luksin që u zhvatën bashkëkombësve të tyre dhe u devijuan nga arkat e terroristëve të Hamasit. 61-vjeçari Ismail Haniyeh, udhëheqësi i lartë i Hamasit dhe kreu i qeverisë në Gaza, babai i 13 fëmijëve, i cili fshihet jashtë vendit që nga viti 2019, drejton fatin e palestinezëve mes terrorit të Hamasit nga hotelet luksoze në Turqi dhe Katar. Ai fluturon mes Teheranit, Stambollit, Moskës dhe Kajros me avionin e tij privat. Djemtë e tij Maaz dhe Abdel Salam rrinë në shtretërit e hoteleve në Stamboll ose kryeqytetin e Katarit, Doha për fotot në Instagram.

Djali model Maaz, një manjat shumë i pasur i pasurive të patundshme, është i njohur në Rripin e Gazës si “babai i shtëpive”. Në Turqi i pëlqen të shihet me femra të bukura dhe me alkool, në kundërshtim me ligjet islame. Vëllai Abdel Salam ra në turp, sepse thuhej se kishte marrë para si përfaqësues sportiv i “Këshillit Shura” të Hamasit (Byroja Politike). Pasuria e vlerësuar e familjes Haniyeh: 2.5 miliardë dollarë.

Bild analizon dhe figurën e Khaled Mashal, 67 vjeç, ish-kreu i byrosë politike të Hamasit. Në vitin 2012, ai u largua nga Damasku për t’i shpëtuar Pranverës Arabe në Siri dhe gjeti strehë në Katar, nga ku tani trajton pronat e paluajtshme dhe transaksionet financiare për Hamasin. Kur u arratis në Katar, thuhet se ka marrë 1.5 miliardë dollarë nga selia e Hamasit në Damask. Mousa Abu Marzook, 72 vjeç, konsiderohet numri dy në grupin terrorist Hamas. Pas 14 vitesh qëndrimi në SHBA, ai kaloi përmes Jordanisë në vitin 1998 dhe Sirisë në 2001, në Kajro në 2012 për të përfaqësuar Hamasin dhe Gazën si një lloj ministri i Jashtëm. Pasuria e tij vlerësohet në dy miliardë dollarë.

Mes personazheve plot dritëhije është dhe Younis Qafisheh, 67 vjeç, një nga menaxherët më të rëndësishëm financiarë të Hamasit. I lindur në Jordani, ai jeton në Stamboll. Presidenti turk Erdogan i dha atij një pasaportë me emrin e koduar Haşmet Aslan, ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë atë në listën e sanksioneve që nga viti 2022. Arsyeja: “Qafisheh ishte i përfshirë në drejtimin e operacioneve të Hamasit dhe mbante pozicione kyçe në disa kompani të kontrolluara nga Hamasi, duke përfshirë Agrogate Holding me bazë në Sudan dhe Trend GYO me bazë në Turqi.”. Kompania e ndërtimit Trend GYO gjithashtu u vendos në listën terroriste nga qeveria amerikane. Sipas një raporti të Departamentit të Thesarit të SHBA-së, pjesë të mëdha të aseteve me miliona të grupit Hamas – i cili është ende aktiv sot – shkuan te Hamasi dhe vrasësit e tij. Megjithatë, Trend GYO raportoi një fitim neto prej 57.8 milionë lira turke (rreth dy milionë euro) për vitin 2022.

 

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci