Të fundit

Parkingu i makinave të aeroportit Luton do të prishet pas zjarrit që dëmtoi qindra automjete

Parkingu i makinave të Aeroportit Luton do të prishet pas zjarrit shkatërrues që dëmtoi qindra automjete.

Nga aeroporti thanë se parkingu i makinave do të duhet “të prishet plotësisht” dhe çdo automjet i parkuar në katin e parë dhe në katet një, dy dhe tre “nuk mund të rikuperohet”.

Puna po vazhdojë për të hequr rreth 100 automjete nga kuverta e sipërme “për të stabilizuar strukturën”.

“Kjo ka qenë një detyrë e mundimshme dhe ka zgjatur më shumë se sa pritej, jo vetëm sepse jemi penguar nga periudha e motit të keq dhe erërave të forta”, thuhet në deklaratë.

Zjarri u ndez aksidentalisht muajin e kaluar për shkak të një defekti automjeti, raporton Sky News.

Një burrë rreth të 30-tave u arrestua nën dyshimin për dëmtim kriminal në lidhje me ngjarjen e 10 tetorit.

Dyshohet se personi, i cili është liruar me kusht, është arrestuar si masë paraprake.

Andrew Hopkinson, shefi i zjarrfikësve me Shërbimin e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit në Bedfordshire, tha se rreth 1,500 automjete ishin në parkingun e makinave në atë kohë – me deri në 1,200 që besohet se janë dëmtuar.

Aeroporti shtoi se shumica e kërkesave të sigurimit janë zgjidhur.

Zjarri në tetor shkaktoi anulimin dhe vonesat e dhjetëra fluturimeve në aeroportin e Londrës Luton dhe një numër njerëzish u dërguan në spital.

Video nga Paradoks

"Ky veç po u jep peshqi": Pse populli po vazhdon ta zgjedh VV-në? Doarsa flet për sondazhet - "Nesër me shku n'zgjedhje jemi gati"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci