Të fundit

Kilaj paraqitet në Hagë, në mungesë të aktakuzës avokati kërkon lirimin e tij

Ish-kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, është paraqitur për herë të parë në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë.

Prokurori i çështjes, Matthew Halling, gjatë seancës së sotme ka treguar se çka është gjetur gjatë kontrollit në banesën e Kilajt.

“Gjatë kontrollit të banesës të z.Kilaj që u bë me 2 nëntor të vitit 2023 ZPS-ja evidentojë dhe gjeti materiale që lidhen me dëshmitarët dhe janë materiale konfidenciale, këto matëriale lidhen drejtpërdrejtë me proceset gjyqësore të DHSK-së dhe ishte informacion konfidencial të cilin z.Kilaj ligjërisht nuk duhej ta mbante dhe s’kishte asnjë autorizmin për të pasur një informacion të tillë”, u shpreh ai.

Halling tha se me materialet që i janë gjetur Kilajt, sipas tij, ai mund të ndërhyjë në procesin e drejtësisë.

“Duke pasur një informacion të tillë, do të thotë që shkeljet e fshehtësisë së procedurës penale dhe kjo është një arsye e bazuar për ne që të kuptojmë që ky material do të përdoret për të ndërhyrë në procesin e drejtësisë dhe pengimin e procesit gjyqësor”, është shprehur ai.

Ndërkaq, avokati i Kilajt, Brien Edwards, ka bërë të ditur se ndaj klientit të tij nuk ka aktakuzë, duke kërkuar kështu lirimin e tij.

“Në çoftëse do të bëhet siç thotë prokuroria, ai duhet të pres derisa të bëhet aktakuza, derisa të konfirmohet pra vendimi, i ndaluar, larg nga shtëpia, larg nga familja e tij, ai do të vazhdojë të jetë në një situatë të cënueshme, larg nga shtëpia e tij, nga ku u mor më 2 nëntor”.

“Ai duhet të pres derisa prokuroria të përfundojë hetimet e veta dhe pastaj të hartojë aktakuzën dhe pastaj ta paraqesi aktakuzën dhe ndërkohë ai nuk mund të bëjë asgjë që ta detyrojë prokurorinë që ta përshpejtojë këtë proces”, është shprehur ai.

Avokati gjithashtu tha se nëse do të kishte aktakuzë, Kilaj sot do të deklarohej para gjykatës, njofton Klankosova.tv.

“Nëse do të kishte një aktakuzë para juve sot z.Gjykatës, z.Kilaj sot do të paraqitej, do të deklarohej dhe nuk do të diskutohej e drejta e tij për të pritur 30 ditë, ai do t’iu thoshte tani menjëherë se nuk është fajtor për asnjë nga akuzat që prokuroria mund të dojë t’i paraqes kundër tij, kaq i përgatitur është ai për të bashkëpunuar plotësisht me këtë trup gjykues, me këtë gjykatë dhe me prokurorinë”, është shprehur tutje Edwards.

Video nga Paradoks

"Jam politikani i parë që jam deklaru publikisht që jam ateist": Dardani flet gjerësisht për bindjet e tij e hoxhallarët, bën krahasimin me vende tjera - "Bota kish qenë ma e mirë"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci