Të fundit

Shkon në 150 numri i të vdekurve nga tërmeti në Nepal

Më shumë se 150 persona kanë vdekur si pasojë e një tërmeti që është regjistruar në perëndim të Nepalit, në orët e vona të së premtes.

Forcat e sigurisë janë angazhuar për të ndihmuar në përpjekjet për kërkim-shpëtim në rajonet e rrënuara në Rukimin Perëndimor, rreth 500 kilometra larg nga Katmanduja.

Dridhjet janë dëgjuar edhe në kryeqytein e Nepalit dhe në vendet fqinje, përfshirë Indinë.

Një zëdhënës i ushtrisë ka thënë se mbi 100 njerëz janë plagosur dhe spitalet në zonat ku ka ndodhur tërmet janë mbushur me të plagosur.

Njerëzit janë të frikësuar se po qëndrojnë jashtë, janë cituar të kenë thënë zyrtarët.

Sipas tyre, qindra shtëpi të ndërtuara prej balte janë rrëzuar.

Kryeministri i Nepalit, Pushpa Kamal Dahal, ka arritur të shtunën në zonat e prekura dhe ka shprehur “keqardhje të thellë” për humbjen e jetëve.

Ai ka bërë thirrje për angazhim të sa më shumë njerëzve në përpjekjet për kërkim-shpëtim, mirëpo autoritetet kanë thënë se situata është vështirësuar nga rrëshqitjet e dheut, të nxitura nga tërmeti.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci