Të fundit

​Alabama do të ekzekutojë një të dënuar me një metodë që nuk është përdorur kurrë në ShBA

Alabama ka planifikuar ekzekutimin e parë në vend nga hipoksia e azotit, një alternativë e injeksionit vdekjeprurës, tha guvernatori i saj republikan Kay Ivey.

Ekzekutimi i Kenneth Eugene Smith me injeksion vdekjeprurës u anulua papritmas në nëntor pasi shteti nuk mundi të vendoste siç duhet injeksionin intravenoz përpara se të skadonte urdhri për ekzekutim.

Ai kërkoi nga shteti të vritet nga gazi i azotit dhe jo nga injeksioni vdekjeprurës pas asaj që ai e quajti një ekzekutim të dështuar.

Ekzekutimi i Smith tani është caktuar të bëhet midis 25 dhe 26 janarit, sipas një njoftimi për shtyp nga guvernatori.

Vdekja nga hipoksia e azotit privon trurin dhe trupin nga oksigjeni, kështu që i burgosuri do të vdiste nga mbytja, sipas Qendrës së Informacionit të Dënimit me Vdekje, një organizatë jofitimprurëse që monitoron, analizon dhe shpërndan informacione rreth dënimit me vdekje.

Zhvillimi i ri në rastin e Smith vjen pasi Alabama ndaloi ekzekutimet vjeshtën e kaluar dhe rishikoi procesin e saj të ekzekutimit pasi problemet me injeksionet vdekjeprurëse dolën në qendër të vëmendjes kombëtare.

Alabama finalizoi protokollet e parë të ekzekutimit për metodën e re në gusht, pasi legjislatura e saj në vitin 2018 miratoi metodën alternative ndaj injektimit vdekjeprurës, tha Qendra e Informacionit për Dënimin me Vdekje.

Shteti ka 165 të dënuar me vdekje, sipas Departamentit të shtetit të korrigjimeve. Megjithatë, avokatët e Smith tundën kokën për çështje të tjera të pazgjidhura në lidhje me çështjen dhe thanë se janë “të zhgënjyer” që guvernatori “me sa duket” ka caktuar një datë ekzekutimi për klientin e tyre, sipas deklaratës së tyre të mërkurën për CNN.

“Ne do të vazhdojmë të ndjekim zbatimin e të drejtave të Smith përmes procesit gjyqësor”, thuhet në deklaratë. “Ashtu si njëmbëdhjetë anëtarët e jurisë që nuk besonin se Smith duhej të ekzekutohej, ne mbetemi me shpresë se ata që shqyrtojnë këtë çështje do të shohin se një përpjekje e dytë për të ekzekutuar Smith – këtë herë me një metodë eksperimentale, të pa përdorur kurrë më parë dhe me një protokoll që kurrë nuk i është zbuluar plotësisht atij ose avokatit të tij – është i pajustifikuar dhe i padrejtë.”

Smith u dënua për vrasjen e vitit 1988, me një bashkëpunëtor, të Elizabeth Dorlene Sennett në një komplot vrasje me pagese. Të dy u punësuan nga burri i Sennett, i cili ishte i përfshirë në një aferë dhe kishte marrë një policë të madhe sigurimi për gruan e tij, raporton CNN.

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci