Të fundit

“ShBA po punon shumë për të futur karburant në Gaza”

John Kirby thotë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë ta shtyjnë Izraelin që të lejojë përfshirjen e karburantit në ndihmat humanitare të dërguara në Gaza përmes kalimit Rafah të Egjiptit.

Izraeli deri më tani ka ndaluar dërgimin e furnizimeve të reja, duke thënë se Hamasi do ta përdorë atë për qëllimet e veta.

Kirby thotë se ky është një “shqetësim legjitim” dhe beson se nevojitet një mekanizëm që lejon karburantin të arrijë atje ku duhet. Kjo përfshin spitalet dhe për të ndihmuar me prodhimin e ujit të freskët.

“Ne pajtohemi se karburanti është një mall kritik”, thotë Kirby, duke shtuar se SHBA “po punon shumë” për të futur karburantin në Gaza, raporton BBC.

Asnjë karburant nuk është lejuar në Gaza që nga sulmet e Hamasit më 7 tetor. Izraeli thotë se ka mjaft në territor, duke akuzuar Hamasin për grumbullimin e tij.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci