Të fundit

Futbollistët e Izraelit po përgatisin një paraqitje të paprecedentë para se të vizitojnë Kosovën, porosia erdhi nga kreu i shtetit

Kombëtarja e Izraelit do të niset sot drejt Kosovës, ku të dielën do ta zhvillojë ndeshjen e mbetur në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Evropian. Izraelitët e shohin takimin shumë më të rëndësishëm se një lojë futbolli dhe për këtë kanë përgatitur një paraqitje të veçantë.

Gjegjësisht, sipas mediave vendase , futbollistët do ta shfrytëzojnë këtë vizitë për të dërguar një mesazh për ngjarjet gjatë rrethimit të Gazës.

Në përgatitje për udhëtimin, Federata e Futbollit të Izraelit është pajisur me paketa të mëdha që përfshijnë materiale promovuese në mënyrë që të përfitojë nga skena ndërkombëtare për prezantime materiale në seancat stërvitore, konferenca shtypi dhe ndeshje.

Këtu përfshihen ndër të tjera dhjetëra foto të izraelitëve të rrëmbyer, duke përfshirë postera dhe bluza speciale që lojtarët do të veshin me fjalët “Zemra jonë është e bllokuar në Gaza”.

Madje, izraelitët morën miratimin për të mbajtur një minutë heshtje në kujtim të të vrarëve në dy ndeshjet e ardhshme “në shtëpi” në Hungari kundër Zvicrës dhe Rumanisë.

Sulmuesi spanjoll i Granadës, Shon Weissman ka folur hapur se si ndihen futbollistët izraelitë.

“Nuk mund të mendosh vërtet për futbollin. Por nëse ka edhe gjëja më e vogël që na lejon të buzëqeshim, ne jemi këtu për ta bërë këtë. Natyrisht, kjo na jep motiv. Dje vizitova ushtarët dhe ne jemi më të mëdhenjtë e tyre. tifozët. Nëse përmes një ndeshje futbolli, që duket si diçka kaq jointeresante dhe e rëndësishme, ne mund ta bëjmë vendin tonë të buzëqeshë, ne do të bëjmë më të mirën,” tha Weissman, duke shtuar:

“Zemra ime është gjithmonë në Izrael, edhe kur nuk jam këtu. Shpresoj të dëgjojmë lajme të mira. Nuk fola për privatësinë time dhe familjen time. Unë kam një grua dhe dy fëmijë që janë gjithçka për mua, ata janë më e rëndësishmja dhe pashë se të folurit apo ndonjë gjë tjetër nuk ndihmon. Nuk është një kohë e lehtë për ne. Të jesh hebre në Evropë nuk është gjëja më e këndshme”, shtoi sulmuesi i Granadës.

Izraeli aktualisht renditet i treti në Grupin I në kualifikuese, pas Rumanisë dhe Zvicrës, por ende ka shanse reale për të kaluar në garën e përzgjedhjeve më të mira evropiane.

Video nga Paradoks

"Prej jashti s'keni pa": Fisnik Ismaili flet për Shpend Ahmetin e Përparim Ramën - "Goditjet i kanë ardhë nga VV"

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci