Të fundit

Osmani e liderë tjerë botërorë i japin lamtumirën e fundit ish-presidentit Ahtisaari

Dinjitarët e huaj u mblodhën në kryeqytetin e Finlandës të premten për t’i dhënë lamtumirën ish-presidentit Martti Ahtisaari, duke përfshirë liderët e vendeve ku ai ndihmoi në arritjen e marrëveshjeve të paqes. Ahtisaari, i cili u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në vitin 2008, vdiq më 16 tetor në moshën 86-vjeçare.

Më shumë se 800 personalitete dhe të ftuar, duke përfshirë presidenten e Kosovës Vjosa Osmani, presidentin Namibian Hage Geingob, ish-presidentin e Tanzanisë Jakaya Kikwete dhe ish-udhëheqësit e Indonezisë dhe lëvizjes së saj rebele të Free Aceh, po marrin pjesë në ceremoninë në Katedralen e Helsinkit, raporton AP.

Ahtisaari ndihmoi në arritjen e marrëveshjeve të paqes në lidhje me tërheqjen e Serbisë nga Kosova në fund të viteve 1990, përpjekjen e Namibisë për pavarësi në vitet 1980 dhe autonominë për provincën Aceh në Indonezi në 2005. Ai gjithashtu ishte i përfshirë në procesin e paqes në Irlandën e Veriut në fund të viteve 1990, duke qenë i ngarkuar me monitorimin e procesit të çarmatimit të IRA-s.

Ai më vonë themeloi Iniciativën e Menaxhimit të Krizave me bazë në Helsinki, që synon parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve të dhunshme përmes dialogut dhe ndërmjetësimit joformal. Në maj 2017, Ahtisaari dha dorëheqjen si kryetar, por tha se do të vazhdojë të punojë me organizatën si këshilltar. Në vitin 2021, u njoftua se Ahtisaari kishte sëmundje të avancuar të Alzheimerit.

Flamuri finlandez, një kryq blu në një sfond të bardhë, fluturoi në gjysmë shtizë të premten në të gjithë kryeqytetin. Presidenti aktual i Finlandës, Sauli Niinisto, do të mbajë eulogjinë. Qindra njerëz pritet të rreshtohen përgjatë rrugës nga katedralja përmes qendrës së Helsinkit deri në varrezat Hietaniemi të qytetit.

Kortezhi i varrimit do të kalojë para pallatit presidencial ku ai shërbeu nga viti 1994 deri në vitin 2000.

Më vonë, kryeministri finlandez Petteri Orpo do të presë një ngjarje përkujtimore për mysafirët e huaj dhe personalitete të tjera.

Video nga Paradoks

Intervistë ekskluzive: Valdet Zekaj rrëfen në detaje ngjarjen e Kumanovës

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci