Të fundit

Në Kazakistan, Putini përjetoi diçka që nuk e kishte përjetuar kurrë më parë: Shikoni reagimin e delegacionit rus

Lideri rus Vladimir Putin bëri një vizitë zyrtare në Kazakistan të enjten.

Presidenti i Kazakistanit, Kasim-Jomart Tokayev e përshëndeti atë kur doli nga avioni. Pasdite u bë një pritje formale dhe pas ceremonisë të dy presidentët iu bashkuan konferencës të biznesit kazako-rus, e cila këtë vit po mbahet në Kostanay, në veri të Kazakistanit.

Megjithatë, këtë herë takimi mes Putinit dhe Tokaevit u shënua nga një situatë e pazakontë.

Konkretisht, bazuar në pamjet e publikuara në rrjetet sociale, në përshkrimin e të cilit thuhet se mbledh lajme nga Evropa Qendrore dhe Lindore, presidenti kazak e filloi fjalimin e tij në gjuhën kazake në vend të rusishtes, që, siç thonë ata, kurrë nuk e ka bërë më parë.

Delegacioni rus ishte mjaft i hutuar dhe i papërgatitur kur filloi fjalimi në gjuhën kazake dhe ata filluan të kërkonin përreth për pajisje përkthimi.

Nuk dihet nëse fjalimi i Tokajevit në gjuhën kazake me këtë rast është në përputhje me përpjekjet e Astanës për të promovuar përdorimin e gjuhës kazake në vend të rusishtes, të cilat kanë kohë që e përdorin.

 

Video nga Paradoks

Kirurgu plastik komenton ndërhyrjet estetike te politikanët – ka një rekomandim për Kurtin: “Vetulla i është leshu poshtë, duhet ta bëjë një ndërhyrje”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Paparacit në Viber.

Subscribe në kanalin zyrtar të Paparacit - Kliko KËTU

Të fundit

TË TJERA

Qëndro i informuar

Për të mos ju ikur asnjë lajm, regjistrohu në Paparaci